• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

16/09/2017 Ulusal Basın Bülteni

MARMARA DENİZİ’NDE MERCAN KURTARMA OPERASYONU BİLİM İNSANLARI TEHLİKE ALTINDA Kİ MERCANLARI NAKLEDİYOR
TÜRKİYE’DE İLK KEZ UYGULANAN YÖNTEMLE MERCANLAR NAKLEDİLİYOR

Marmara Denizi’nde canlı yaşamının önemli halkalarından olan mercanların yok olmaya başlaması üzerine Türkiye’de ilk kez uygulanan bir yöntemle mercanlar yaşaması için transplantasyon yöntemi ile naklediliyor. 
Başta inşaat atıkları olmak üzere, son dönemde artan yoğun kirlilik etkenleri nedeniyle Yassıada ve Sivriada’nın 20-30 metre derinliğinde kirlilikten etkilenen mercan türleri ile proje konusu sarı mercanların atık ve kirlilikten nispeten uzak Neandros (tavşan) Adası’na özel yöntemlerle taşınıyor. Mercanlar, deniz canlılarının yumurtlama ve yaşam alanı olmaya devam edecek. 
ÜLKEMİZDE İLK KEZ UYGULANAN ÖZEL YÖNTEMLE YENİDEN DİKİLİYOR
Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği’nin yürütücülüğü ve liderliğinde, İstanbul Su Bilimleri Fakültesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfından Yrd.Doç.Dr. Nur Eda TOPÇU, Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Fakültesinden Doç.Dr. Noyan YILMAZ Bilimsel Danışmanlıkları ile gerçekleştirilen mercan naklinde özel yöntemler uygulanıyor. Uzman dalgıçlar tarafından deniz dibinden alınan mercanlar Neandros (Tavşan)Adası’nın derinliklerine götürülerek tekrar dikiliyor ve ekosistemin yaşamasına katkı sağlanıyor. 
Ülkemizde ilk kez uygulanan projenin sorumlusu Adalar Denizle Yaşam ve Spor Kulübü Derneği’ nin proje bilimsel danışmanlığını üstlenen İstanbul Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Nur Eda TOPÇU, “Bu zorunlu taşınma ile mercanlar fiziksel zarardan etkilenmeyecek ve genetik zenginliklerini koruyacaklar. Bu çalışmayı ilk kez ülkemizde deniyoruz.  Mercanların yeni yerlerine uyum sağlaması ve tekrar hayat bulmasını çok istiyoruz” dedi.
“KİRLİLİK, MERCANLARDA TOPLU ÖLÜMLERE YOL AÇIYOR”
“Marmara’daki kirlilik öyle bir hal aldı ki derinlerdeki mercanlar bile atıklardan etkilenip toplu şekilde ölüyor” vurgusunu yapan projenin sualtı sorumlusu Volkan Narcı ise, ilk etapta 200 mercanı taşıyacaklarını söyledi. Projeye destek veren İstanbul Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu da, mercanların üzerini saran hayalet ağların temizlenmesine yardım etti. 
BASIN TOPLANTISI PROGRAMI:
Tarih: 19 Eylül Salı, saat 11.00
Yer: Harbiye Konak Hotel/Likya Toplantı Salonu
Konuşmacılar:

İstanbul Vali Yardımcısı Halil Serdar Cevheroğlu
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Temsilcisi Songül Gündoğdu
Adalar İlçe Müdürü Feramis Çiftçi
Proje Sorumlu Danışmanı Doç. Dr. Eda Nur Topçu
Proje Danışmanı Doç. Dr. Noyan Yılmaz 
(Yaşayan Tarih & Görüntüleme) Serco Ekşiyan
Sergi & Resim, Görüntüleme Ferhan Coşkun
Proje Belgeseli bengsproduction Bengiz Özdereli

İletişim: ADYSK Yön.Kur.Başk. Volkan Narcı GSM: 0539 357 5448